Basın

Pınar Ender Çekirge Yazısı

Aslında kendi ütopyasını yaratmış safkan bir yorumcu o. Yeryüzüne bu iş için gönderilenlerden biri. Bildiğim, ‘müzik’ yaşamını oluşturan yapı taşıydı. Ucuzluk işlemiş sistemin güçlü, yıpratan egosuna rağmen, müziğe dahil olmak onu daha da derinlere, bir yönde kendini keşfe götürmüştü. Şarkılara ruh üflemesi bundandı zaten. Dahası, beyniyle, kalbiyle yorumladığı her şarkıya bir öykü katıyordu Ömür Göksel.

Somutu hayale, hayali somuta dönüştürüyor. Bazen sürrealist bazen tam bir ekspresyonist. O, her söylediği şarkıda bir öykü anlatmayı beceren şarkıcılardan. Hayata dokunan şarkılar söylüyor çünkü. Dediğim gibi, yaşamın içinde unutulup giden şarkılara kan ve beden oluyor. Sesinin tınında her mevsimin renkleri, puslu günbatımları, akşam sefaları, ıssızlığın saltanat kurduğu sabaha karşılar birbirine karışmakta.

Onu her dinlediğimde sanki bir deja vu yaşadığım doğrudur. Ben o şarkıları biliyordum. Nasıl anlatsam o şarkıların içinde yaşamıştım .Bir zamanlar. Kocaman sahnede tek başınaydı. Tepede sofita ışığı yanıyordu. Siren’lerin şarkıları da böyle olmalıydı. Sesi bir hale gibi sarıyor, kuşatıyordu adeta. Anıların istilasına uğramak dedikleri, bu olmalıydı. Oysa çoktan kültürel erozyona uğramış, bayağı şarkılara mecbur edilmiştik. Şarkılar yaftalanıyordu. Bakkal şarkısı, market şarkısı… diye.Herkes bir numara, herkes assolist mertebesindeydi.Kendini diva ilan eden nice divaneler de cabası. Geceye taşan, geceyi taşıyan şarkılara ruh üfleyen yorumcuydu.Ve hep öyle kaldı. Ömür Bey, siz daha önce de belirttiğim gibi yıllar önce sekiz yaşındayken Elmadağ Kervansaray Lokalin de bir davette izlemiştim.Zaten SEN KADEHLERDESİN in fırtınalar estirdiği dönem. Muhteşem bir ses, muhteşem bir yorum. Hatırlıyorum o yıllarda, evde en çok dinlenen uzun çalar ÖMÜR GÖKSEL’İN DÜNYASI’ydı. SEN KADEHLERDESİN rüzgar gibi esiyordu..Sonrasında, yıllar sonra, Sürmeli Hotel’de izledim sizi. Muhteşemdiniz. Biliyor musunuz son dönem çıkarttığınız cd’ler sizi bir başka kuşakla daha buluşturdu. Kollektif bilinç altına sızmış bir yorumcuydunuz. Hiç eskimeden klasikleştiniz.
Saygılarımla

Bir cevap yazın